مجله کیاقشم

SPF چیست؟

SPF چیست؟ چرا تا این میزان از نظر متخصصان پوستی مهم است و به آن تاکید می شود؟ spf که یک اصلاح رایج در صنعت مراقبت از پوست است مخفف کلمهSun Protective Factor است که قدرت محصولات آرایشی و بهداشتی مخصوصا ضد آفتاب ها را در محافظت از پوست شما در برابر نور خورشید نشان می دهد. SPF معمولا به شکل یک عدد نشان داده می شود که نشانگر درجه های مختلفی از حفاظت در برابر اشعه هایی از نور خورشید است که موجب بروز حساسیت، خشکی پوست، لک، پیری زودرس پوست و ده ها عارضه مستقیم و جانبی دیگر می شوند.

توصیه می شود با در نظر گرفتن مدت زمانی که در معرض نور خورشید قرار می گیرید، در مورد مقدار SPF ضد آفتاب مصرفی خود تصمیم بگیرید.

در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی انواع مختلفSPF و چرایی اهمیت آن به شما در انتخاب بهترین SPF ضد آفتاب مناسب پوست خود کمک کنیم.

 

spf ضد آفتاب

بر روی بسته بندی محصولات مختلفی SPF و درجه آن حک شده است. اما SPF ضد آفتاب مهم ترین آن است. چراکه ضد آفتاب اصلی ترین محصول برای مراقبت از پوست است که به شکل تخصصی برای حفاظت پوست در برابر نور خورشید تولید شده است. نور خورشید دارای مقدار قابل توجهی اشعه فرابنفش یا UV است. اشعه فرابنفش به طور کلی به دو دسته UV-A و UV-B تقسیم می‌شوند. این اشعه اثرات سوء زیادی برای پوست دارد از آفتاب سوختگی تا بالا بردن ریسک ابتلا به سرطان پوست تا میزانی قابل توجه. در نتیجه شناخت و  انتخاب بین انواع spf ضد آفتاب، مهم ترین فاکتور برای خرید یک ضدآفتاب به عنوان مهم ترین بخش یک روتین پوستی و مراقبت از پوست است. در ادامه انواع مختلف SPF را به شما معرفی کرده و شما را برای انتخاب spf مناسب برای پوست چرب، spf مناسب برای پوست خشک و spf مناسب برای پوست معمولی راهنمایی خواهیم کرد.

 

انواع spf ضد آفتاب و نحوه محاسبه آن فرمول spf

انواع spf ضد آفتاب چیست؟ این عدد چگونه محاسبه می شود؟ کرم های ضد آفتاب در طیف وسیعی از SPF ها ساخته می شوند. SPF که به معنای فاکتور محافظت در برابر نور خورشید است، معمولا بین 15 تا 50 است. هر چه مقدارSPF  بیشتر باشد، اثر محافظتی محصول قوی تر است. به طور مثال ضد آفتاب با SPF 50 محافظت بالاتری نسبت به ضد آفتاب با SPF 15 دارد. مقدار توصیه شده توسط متخصصان پوست به طور کلی 30 SPF است.

نحوه محاسبه SPF چگونه است؟ اگر میزان مقاومت پوست با ضد آفتاب را بر میزان مقاومت بر پوست بدون ضد آفتاب تقسیم کنید، درصد میزان محافظت ضد آفتاب را نشان می دهد. به عبارت دیگر فرمول  spf با میزان قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش برای ایجاد آفتاب سوختگی، در هنگام استفاده از ضد آفتاب در مقایسه با، میزان قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش برای ایجاد آفتاب سوختگی در هنگام استفاده نکردن از ضد آفتاب آزمایش شده و سپس محصول با مقدار SPF مناسب برچسب گذاری می‌شود. به عنوان مثال اگر پوست بدون ضدآفتاب 10 دقیقه تابش خورشید را تاب می آورد، با استفاده از ضد آفتاب دارای اس پی اف 15، 150 دقیقه در آفتاب بدون آسیب خواهد ماند. از آنجایی که مقادیر SPF از طریق آزمایش تعیین می‌شود که محافظت در برابر آفتاب سوختگی ناشی از اشعه UVB را اندازه گیری می کند، مقادیر SPF فقط محافظت در برابر UVB یک ضد آفتاب را نشان می دهد.

نحوه انتخاب از انواع مختلف SPF

همانطور که گفته شد انواع مختلف SPF در کرم های ضد آفتاب نشان دهنده سطوح متنوع محافظت در برابر آفتاب سوختگی می‌باشد. همه ضدآفتاب‌ها مقادیر بالاتر SPF (تا 50) محافظت بیشتری در برابر آفتاب سوختگی ایجاد می‌کنند. هنگام تصمیم گیری در مورد فاکتورSPF  ضد آفتاب، باید هدف و دفعات استفاده از آن را در نظر گرفت. اگر قرار است از ضد آفتاب روزانه استفاده شود، فاکتور محافظتی SPF 15 تا 30 ممکن است کافی باشد. اما برای زمانی که کل پوست برای مدت طولانی در تماس با اشعه خورشید است کرم ضد آفتابی که برای این نواحی ترجیح داده می شود باید دارای SPF 30 تا 50 باشد. و البته مقدار ایده آل بسته به نوع پوست و سطح حساسیت فرد متفاوت است. برای اینکه بیشترین محافظت را در برابر آفتاب داشته باشید، باید کرم ضدآفتاب را با SPF حداقل 30 انتخاب کنید. اگر پوست شما مستعد لک است، ممکن است SPF بالاتری بین 30 تا 50 بخواهید.

 

spf مناسب ضد آفتاب

اما spf مناسب ضد آفتاب بلاخره کدام است؟ کرم های ضد آفتاب دارای مقادیر SPF مختلفی هستند و این مقدار نشان دهنده قدرت کرم در محافظت از پوست در برابر نور خورشید است. اکثر متخصصان استفاده از کرم های ضدآفتاب با حداقل SPF 15 برای مصرف روزانه و حداقل 30 SPF را هنگام گذراندن مدت زمان طولانی در خارج از منزل توصیه می کنند. تمامی کرم های ضد آفتاب جولیتا اُستی دارای SPF 50 هستند و تا 98 درصد از پوست دربرابر اشعه فرابنفش مراقبت می کنند. انواع مختلف SPF مناسب برای انواع پوست به میزان قرارگیری شما در برابر این اشعه بستگی دارد. اما ترجیحات فردی و انواع پوست باعث شده هر فردی با هر نوع پوستی نیازمند ضدآفتاب مناسب خود باشد که ترکیبات آن سازگار با پوست چرب، خشک یا معمولی است. برند جولیتا اُستی، با تخصص در زمینه مراقبت از پوست، با تامین spf ضد آفتاب حداکثری، ضدآفتاب هایی متنوع برای تیپ های پوستی مختلف تولید و عرضه کرده است.

 

SPF مناسب ضد آفتاب برای پوست های چرب

وقتی نوبت به انتخاب  SPF مناسب ضد آفتاب مناسب پوست های چرب می رسد، باید بالاترین درجه حفاظت را انتخاب و علاوه بر آن مهم است که به دنبال محصولاتی باشید که فاقد چربی هستند یا فرمول سبک و بدون چربی دارند. در ادامه چند ویژگی کلیدی را با شما به اشتراک میگذاریم:

  1. بدون روغن: به دنبال SPF هایی باشید که به طور خاص برچسب بدون روغن یا غیر کومدوژنیک دارند، به این معنی که منافذ را مسدود نمی کنند یا به تولید روغن اضافی کمک نمی کنند.
  2. بافت غیر چرب: فرمول های سبک وزن و با جذب سریع را انتخاب کنید که احساس سنگینی یا چربی روی پوست باقی نمی گذارد.
  3. فرمول های ژل یا ژل-کرم: این نوع از کرم های دارای SPF ضدآفتاب از نظر بافت سبک تر هستند و می توانند برای پوست های چرب مناسب تر باشند.
  4. محافظت از طیف گسترده: اطمینان حاصل کنید که محصول انتخابی دارای درجه SPF است که محافظت گسترده ای در برابر اشعه های UVA و UVB ارائه می دهد.
  5. SPF 30 یا بالاتر: یک SPF با حداقل SPF 30 برای محافظت کافی در برابر آفتاب انتخاب کنید. کرم ضد آفتاب بی رنگ پوست چرب جولیتا اُستی دارای spf 50 و فرموله شده برای پوست های چرب است.

بهترین spf ضد آفتاب برای پوست های خشک

برای بهترین spf ضد آفتاب برای پوست های خشک و حساس نیازی نیست که درجه پایین محافظت را انتخاب کنید بلکه مهم است کرمی انتخاب کنید که نه تنها محافظت در برابر آفتاب را فراهم می کند، بلکه آبرسانی و تغذیه برای کمک به مبارزه با خشکی نیز ارائه می دهد. در ادامه چند ویژگی کلیدی وجود دارد که باید در SPF مناسب برای پوست خشک به دنبال آن باشید:

  1. مواد مرطوب کننده: به دنبال کرم های دارای SPF باشید که حاوی مواد مرطوب کننده مانند اسید هیالورونیک، گلیسیرین، سرامیدها یا روغن هایی مانند روغن آرگان یا روغن نارگیل هستند تا به آبرسانی و تغذیه پوست خشک کمک کنند.
  2. فرمول های کرم یا لوسیون: از کرم های دارای spf با بافت کرم یا لوسیون استفاده کنید که نرم کننده تر هستند و می توانند رطوبت بیشتری را برای پوست خشک فراهم کنند.
  3. فرمول های آبرسان: برخی از انواع SPF ها یا همان کرم های ضد آفتاب به طور خاص برای تامین آبرسانی بیشتر برای پوست های خشک فرموله شده اند، بنابراین به دنبال محصولاتی باشید که برچسب آبرسان یا مرطوب کننده دارند.
  4. محافظت از طیف گسترده: اطمینان حاصل کنید که SPF محافظت گسترده ای را در برابر اشعه های UVA و UVB ارائه می دهد تا از پوست شما در برابر آسیب های خورشید محافظت کند. چراکه پوست های خشک بیشتر در معرض آسیب هستند.
  5. SPF 30 یا بالاتر: یک SPF ضدآفتاب با حداقل SPF 30 انتخاب کنید تا از محافظت کافی در برابر آفتاب برای پوست خود اطمینان حاصل کنید. کرم ضد آفتاب بی رنگ پوست خشک جولیتا اُستی بسیار مناسب برای پوست خشک است. بهترین spf ضد آفتاب برای پوست خشک نیز 50 است.

 

Spf مناسب برای ضد آفتاب برای پوست معمولی

برای پوست های معمولی، انعطاف پذیری بیشتری در انتخاب SPF دارید زیرا پوست شما بیش از حد خشک یا چرب نیست. اما باز هم مهم است که  spf ضد آفتاب شما درجه کافی حفاظت یعنی 50 را داشته باشد و علاوه بر آن از استفاده از ترکیبات مضر در ساخت آن خود داری شده باشد. همچنین وجود رطوبت رسان ها و مواد مغذی باعث می شود همزمان با محافظت در برابر آفتاب با کمک اس پی اف ضد آفتاب، به پوست خود نیز رسیدگی کنید. کرم ژل ضد آفتاب مناسب انواع پوست spf 50 جولیتا اُستی با بافت سبک ژل مانند ، محافظ بالا و مواد مفیدی چون پروپیلن گلایکول، کلاژن هیدرولیز شده، سدیم پی سی ای، گلیسیرین انتخابی مناسب است.

امیداوریم در انتهای این مقاله به خوبی به سوال spf چیست پاسخ داده باشیم. فراموش نکن که:

به خودت اهمیت بده

جولیتا اُستی

 

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *